Fałszywa „choroba białych włókien” nie występuje w mięsie drobiowym

Jakość i bezpieczeństwo

Mięso drobiowe uznawane jest za jedno z najzdrowszych mięs na świecie i odznacza się dobrymi walorami dietetycznymi. Wysoka jakość drobiu bogatego w wartości odżywcze powoduje duże zainteresowanie konsumentów. Produkty drobiowe nie powinny budzić wśród klientów jakichkolwiek wątpliwości co do jakości.

Drób jest najczęściej spożywanym mięsem w Polsce, a mięso produkowane w naszym kraju doceniane jest także na rynku międzynarodowym. Producenci dbają o wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów, stosując się do wszystkich norm krajowych i unijnych. Polski drób jest bezpieczny.

Białe włókna nie mają związku z dobrostanem zwierząt

Mięso i produkty drobiowe są źródłem pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego białka, uzupełniają dietę w witaminy i sole mineralne. Dodatkowo zawierają niewielką ilość tłuszczu oraz cholesterolu. Wysokie wartości odżywcze wpływają na utrzymanie wysokiego poziomu popytu wśród konsumentów.

Syndrom białych włókien (WS white striping) na mięsie z piersi u kurcząt brojlerów, zbliżony i opisywany w literaturze do występowania tzw. marmurkowatości mięsa czerwonego, jest skutkiem odkładania się komórek tłuszczowych na powierzchni mięśnia piersiowego. Co więcej, białe paski nie stanowią kwestii bezpieczeństwa żywności ani nie są związane z dobrostanem kurcząt. To tylko kwestia walorów estetycznych.

Europejskie badania wykazały, że zawartość tłuszczu może w tym przypadku zwiększać się, ale pamiętajmy, że zawartość tłuszczu w filecie z piersi kurczaka waha się od 0,5 do 1,5%, co w przypadku wystąpienia białych włókien nadal daje bardzo niski poziom tłuszczu. Przyczyny powstawania syndromu białych włókien nie są jednoznacznie stwierdzone.

W przypadkach, gdy chów całego stada przeprowadzany był identycznie, a rozwój i rozmiary ptaków takie same, w niektórych przypadkach może on wystąpić, a w innych nie.

Syndrom białych włókien nie jest chorobą. Polski drób jest bezpieczny dla konsumenta

W przypadku drobiu pochodzącego z innych systemów chowu np. wolno wybiegowy / ekologiczny / domowy również występuje syndrom białych włókien. Reasumując, syndrom białych włókien na mięsie z piersi kurcząt brojlerów nie jest ani szkodliwy, ani trujący dla konsumentów. Zagadnienie dotyczy całego globalnego rynku bez względu na rodzaj chowu.

Polski drób jest bezpieczny dla konsumenta, a zgodnie z najlepszą wiedzą, nie ma jakichkolwiek zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego mięsa nawet z najbardziej widocznymi objawami białych włókien.

Filety w białe paski mogą mieć wyższą zawartość tłuszczu (czyli wpływ na wartość kulinarną mięsa) oraz mogą charakteryzować się wyższą wartością energetyczną (jednak wpływ na wartość odżywczą jest minimalny).